Vajinal Kuruluk Tedavisi

Vajinal kuruluk, vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı ıslanmaması demektir. Vajina içerisinde birtakım salgı bezleri bulunmaktadır. Bu salgı bezlerinin görevi, vajinanın cinsel ilişkiye girmeden önce ıslanmasını sağlamaktadır. Vajinal kuruluk tedavisi genellikle kayganlaştırıcı jel yardımıyla uygulanan bir yöntemdir.

Eğer bu bezlerde herhangi bir sorun olursa vajinal kuruluk meydana gelir. Vajinal kuruluk, birçok kadının yaşayabileceği bir durumdur. Cinsel sağlık ürünleri kullanımı ile her ne kadar çözülse de tedavi için bir uzmandan yardım almak önemlidir.

Bu kuruluk yüzünden cinsel ilişki yaşayamayan ve yaşamak istemeyen kadınların sayısı oldukça fazladır. Vajina içerisinde yer alan salgı, kadının doğası gereği vardır. Bu salgılar, işlevlerini yerine getiremediklerinde vajinal ıslanma oluşmaz. Vajinal ıslanmanın olmaması ise penisin rahat bir şekilde vajina içerisine girmesine engel olur.

Vajinal kuruluk, önemsenmeyecek bir durum değildir. Çünkü bu kuruluk yüzünden cinsel ilişki ağrısı yaşayan kadınlar vardır. Vajinal kuruluğun yarattığı bu etkilerden kurtulmak için bu sorunun tedavisi yapılmalıdır.

Vajinal kuruluğun tam olarak ne olduğu ve neden meydana geldiği aşağıda anlatılmıştır. Vajinal kuruluk kadınların genel sorunları arasında yer alıyor. Özellikle de menopoz dönemlerinde meydana vajinal kuruluk, 40-60 yaş gruplarında daha sık yaşanır. Vajinal kuruluğun olması, cinsel birleşmenin iyi olmamasına sebep olur.

Çünkü penis, vajina içerisine rahat bir şekilde giremez. Durum böyle olunca vajina zorlanır. Bu durumda da kadının canı yanmaya başlar. Ve bu acıdan dolayı cinsel birleşme bir çile haline gelir. Bu yüzden vajinal kuruluk yaşayan kadınlar cinsel ilişkiye girmekten geri dururlar.

Vajinal Kuruluk Nedir?

Vajinanın sol ve sağ taraflarında bartholin adlı bezler bulunmaktadır. Bu bezlerin görevi vajina ıslaklığını sağlamaktır. Bu bezler ürettikleri salgıları vajinaya bırakırlar. Böylece vajina içerisi her zaman nemli olur. Vajina ıslanmasını sağlayan diğer bez ise skene adlı bezlerdir.

Bu bezlerin görevi de vajinanın ön sevişme esnasında ıslanmasını sağlamaktır. Eğer bezlerde herhangi bir sıkıntı oluşursa ıslanma sağlanamaz. Böylece vajinal kuruluk kendini göstermeye başlar. Vajinal kuruluk, ara sıra veya sık sık meydana gelebilir. Bu durumlarda kuruluğun neden oluştuğunu tespit etmek daha doğrudur.

Vajinal Kuruluk Nedenleri Nelerdir?

Vajinal kuruluk nedenleri şunlardır:

 • Vajinanın dokusunda oluşan enfeksiyonlar
 • Menopoz dönemine girme
 • Emzirme dönemi
 • Vajina florasındaki değişimler
 • Vajinal temizlik için parfümlü ürünlerin kullanılması
 • Depresyon/stres
 • Şeker hastalığı
 • Bazı ilaçların yan etkisi
 • Radyoterapi veya kemoterapi tedavisi alma

Gibi nedenlerde dolayı vajinal kuruluk oluşmaktadır.

Vajinal Kuruluk Belirtileri Nelerdir?

Vajinal kuruluk belirtileri şunlardır:

 • Vajinal bölgenin yanması
 • Vajinada kaşıntı olması
 • Ağrılı geçen bir cinsel ilişki
 • Cinsel ilişki sonrasında kanama
 • Sürekli idrara gitme
 • İdrarı yaparken zorluk yaşama
 • Cinsel birleşme anında yanma ve batma

Gibi durumlar, vajinal kuruluğun belirtileri arasında yer almaktadır.

Vajinal Kuruluk Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinal kuruluk probleminin tedavisi vardır. Ancak tedavi, her kadın üzerinde aynı şekilde ilerlemez. Çünkü kuruluğun nedeni kadından kadına değişiklik gösterebilir. Bundan dolayı vajinal kuruluk tedavisi, bu problemi meydana getiren sebebin ortadan kaldırılmasına bağlı olarak gelişiyor.

Vajinal kuruluk tedavisinde öncelikle hastanın durumu incelenerek işe başlanıyor. Vajinal kuruluğun kaynağı tespit edildikten sonra tedavinin değerlendirmesi yapılıyor. Vajinal kuruluk enfeksiyon gibi nedenlerden ise antibiyotik ilaç tedavisi de uygulanmaktadır.

Vajinal Kuruluk Kimlerde Görülür?

Vajinal kuruluğun kimlerde görüldüğü belirtmek için belli bir sınıflandırma yapmamak daha doğrudur. Çünkü vajinal kuruluk her kadında görülebilir. Kadınlar, hayatlarının belli dönemlerinde vajinal kurulukla karşılaşabilirler.

Yukarıda verilen nedenlerden biri mevcut hale geldiğinde vajinal kuruluk da mevcut hale gelir.

Vajinal Kuruluk Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Vajinal kuruluğun tedavisi gerekir. Çünkü bu kuruluk yüzünden düzgün bir cinsel hayatınız olmayabilir. Vajinal kuruluk, vajinanın ihtiyacı olan ıslaklığı sağlayamaz. Bu yüzden de penisin vajinaya girişinde canınız yanar.

Ayrıca penis zorla da olsa giriş yaptığında acı yaşama hissiniz devam eder. Kadın ve erkeğin daha iyi şekilde birleşim yaşamalarını sağlamak için vajinal kuruluğa çare bulmaları önemlidir.

Vajinal Kuruluk İçin Krem Veya Jel Kullanılır Mı?

Birçok kadının merak ettiği sorulardan biri de vajinal kuruluk için krem veya jel kullanılır mı? Sorusudur. Vajinal kuruluk için krem veya jel kullanılabilir. Ancak bu tarz yöntemlerde dikkatli olmanız gerekir.

Çünkü vajinaya sürdüğünüz krem ya da jel içerisinde zararlı bir madde bulunabilir. Bundan dolayı kullanmak istediğiniz ürünü önce doktora sormalı daha sonra kullanmaya başlamalısınız.