Erken Boşalmayı Önlemek

Erken boşalma tanım olarak penisin vajinana girmesinden önce veya hemen sonra sınırlı bir süre içerisinde cinsel uyarıyla kişinin isteği olmadan boşalması olayıdır. Bu olay kişi de birçok sıkıntılara yol açmaktadır. Erken boşalmayı önlemek mutlu bir birliktelik şart olan bir durumdur. Geciktirici ilaçlar yoluyla ve çeşitli yöntemlerle erken boşalma tedavisi mümkündür.

Erkekler arasında oldukça fazla karşılaşılan bir durum olarak bilinir. Yaklaşık olarak her üç erkekten birinin yaşamı boyunca bu problemle karşılaştığı düşünülmektedir. Geciktirici krem kullanımı erkekler de erken boşalmayı 45 dakika gibi uzun sürelere kadar geciktirebilmektedir.

Erken boşalma olayı sık sık yaşanmadıktan sonra endişe edilecek durum değildir. Erken boşalmanın tam bir tanımı yapılamamaktadır. Kişide belli belirtiler sık olarak görünüyorsa erken boşalma tanısı koyulabilir. Vega 100 mg geciktirici hap gibi ürünler düzenli kullanımı ile erken boşalmayı önlemek için kesin çözüm sunmaktadır.

Erken Boşalmanın Nedenleri

Erken boşalmanın nedenleri ikiye ayrılır. Bu nedenler psikolojik ve biyolojik nedenlerdir. Psikolojik erken boşalmanın nedenleri aşağıdaki gibidir:

  • Cinsel deneyim yaşamamak.
  • Yetersizlik hissi.
  • Cinsel ilişki esnasında aşırı heyecanlanma ve uyarılma.
  • Stres ve depresyon.
  • Anksiyete.
  • Kişinin vücuduyla ilgili negatif düşünceler içerisinde olması.

Psikolojik nedenler önceden normal boşalma yaşayıp daha sonradan erken boşalma yaşayan erkeklerde gözlemlenir. Yaşam boyu süren erken boşalma sorunları da vardır bunlar daha çok travmalar sebebiyle yaşanır.

Cinsel istismara uğramak, kötü cinsel ilişki deneyimi, katı cinsel eğitimi ve psikolojik koşullanma bunlara örnek verilebilir. Biyolojik erken boşalmaya neden olan etmenler enfeksiyon, hormon ve sinir sistemi hastalıkları ile ilgili olmaktadır. Diyabet ve multiple skleroz örnek verilebilir.

geciktirici ürünler

Erken Boşalma Nasıl Engellenir?

Erken boşalma sorunu yaşayan erkekler bu sorunu kendi başlarına çözmek için uğraşabilirler. Bu uğraşları sonucunda uygun olmayan bir takım stratejileri de geliştirirler. Ön sevişme esnasında penis uyarılması artar bu sebeple cinsel haz alma birleşme süresini kısaltacağını düşündüklerinden dolayı ön sevişmeden kaçınabilirler.

Bu durum ise partnerleri ve kendileri açısından cinsel doyumu ve iletişimi azaltabilir. Kadın partnerlerinin uyarılma sorununa da sebep olabilir. Yanlış başka bir strateji ise acı verici davranışta bulunmaktır. Bu acı verici davranışlara dudak ısırma ve çimdikleme örnek verilebilir. Bu yaklaşımın amacı cinsel hazzı azaltarak süreyi artırmaktır. Süre kısmen uzasa da cinsel eylemin kalitesi düşer.

Cinsel birleşme öncesinde mastürbasyon ile boşalarak ikinci ve üçüncü boşalmayı hedefleyen erkeklerde cinsel ortam daha endişeli hale gelebilir. Ön sevişmeyi uzatarak karşısındaki partnerinin cinsel tatminini sağlaması bireyin kendi başına alabileceği en doğru ve güzel stratejidir. Kendi başlarına strateji geliştiren erkekler karşısındaki partnerini düşünmeyi ihmal etmemelidirler.

Erken Boşalma Teşhisi Nasıl Konulur?

Erken boşalma teşhisi konulabilmesi için bu sorunu yaşayan erkeklerin aktif bir cinsel yaşamı olmalıdır. Erken boşalma teşhisinde doktor ile uzun görüşme ve fiziksel muayene gerekmektedir.

Erken boşalma sorunuyla beraber sertleşme bozukluğu da yaşanıyorsa hastanın hormon düzeylerine bakılmalıdır. Hormon düzeyleri için bir takım testler bu sorunu yaşayan erkeğe uygulanabilir.

Doktor ile görüşme esnasında hastanın tıbbi geçmişini detaylı bir şekilde aktarması tedaviyi daha doğru belirlenmesini sağlar. Tıbbi geçmişte hastalıklar, travmalar, hastalıklar, ilaçlar ve hastanın cinsel yaşamı dinlenir. Böylelikle uygun bir tedavi gerçekleştirilir.

İlaç Tedavisiyle Erken Boşalma Önlenebilir Mi?

Ağızdan alınan ilaçlar erken boşalma için en fazla tercih edilen tedavi yöntemlerinden birisidir. SSRI ilaçları her gün ağızdan bir tablet olarak alındığı zaman 5 ile 10 gün süre sonra etkisini göstermeye başlar. Bu ilaçların her gün kullanılması Bir takım yan etkilere neden olduğu için hastaların tedaviye devam etme oranı düşer.

Bu yan etkiler ise bulantı, terleme, esneme ve yorgunluk olarak kendisini gösterir. Aynı tür ilacın yeni bir formu geliştirilmiştir. Dapoksetin etken maddeli ilaç cinsel ilişkiden 1 ile 3 saat öncesi kullanıldığı zaman başarı sağlanır. Bu ilaç her gün kullanılmadığı için hastalar açısından en çok tercih edilen ilaçlardan birisidir. Memnuniyet düzeyi de oldukça fazladır.

Egzersizler Erken Boşalmayı Engeller Mi?

Kegel egzersizleri erken boşalma tedavisinde başvurulan yöntemlerden birisidir. Kegel egzersizleri ile pelvik kasları çalıştırılır. Cinsel ilişki esnasında erkek boşalacağını anladığı zaman bu bölgedeki kaslarını kasarak mesane boyunda yer alan kas yapısını da kasar. Böylelikle boşalma kontrol edilir erken boşalma yaşanmaz.

Kegel egzersizi de erken boşalmaya karşı etkili tedavi yöntemlerinden birisidir. Pelvik taban kaslarını çalıştıran fitness ve buna benzer sporlarda erken boşalmayı engeller. Bu sebeple erkeklerin egzersiz ve sporlara yönelmesi cinsel sağlığı açısından da önemlidir.