Cinsel İsteksizlik Neden Olur?

Çiftlerin mutlu bur birlikteliği için sağlıklı bir cinsel hayat yaşamaları önemlidir. Erkek veya kadın sağlıklı bir cinsel hayatının devam etmesi için bireylerin, fiziksel ya da psikolojik olarak sağlıklı olması şarttır. Bazı dönemlerde, bireyin aklına her hangi bir cinsel bir şey gelmemesi veya cinsel isteksizlik halinde olması her ne kadar normal bir durum olarak karşılansa da bu dönem 6 ay ve daha fazla devam ettiğinde tedavi edilmesi gerekir. Cinsel isteksizlik neden olur bilgileri için yazımızın devamını oku , hemen incele.

Cinsel isteksizlik neden olur diye baktığımızda birçok etken karşımıza çıkabilir. Fiziksel ve psikolojik sıkıntılar, ilaç kullanımı alkol ya da yaşam kalitesindeki değişikliklerde cinsel yaşamda isteksizliğe yol açabilir. Bayan azdırıcı ürünler isteksizliği gidermek için oldukça etkili eczane tavsiye ürünleridir.

Cinsel İsteksizlik Çeşitleri Nelerdir?

Zorlaşan hayat şartlarından dolayı, çiftlerde hem psikolojik hem de fizyolojik olarak kronik bir yorgunluk oluşması günümüzde artık kaçınılmaz. Durum böyle olunca oluşan psikolojik baskı çiftlerin cinsel hayatını da olumsuz etkileyebiliyor. Ancak çiftlerde oluşan cinsel isteksizliğin farklı sebepleri de bulunabilir. Örneğin Sekonder denilen cinsel isteksizlik bireyin daha önceden cinsel hayatının aktif olmasına rağmen daha sonraki dönemlerde bu isteğin azalması veya yok olması anlamına geliyor.

Bu durum bireyin genellikle yaşamında yaşadığı olumsuzluklardan oluşur. Primer denilen cinsel isteksizlik ise ergenlik dönemlerinde baş gösteren ve hiç bir zaman cinsel isteğe ihtiyaç duymama durumudur. Durumsal cinsel isteksizlik ise günlük hayatta ki yorgunluklardan kaynaklanan isteksizlik türüdür. 

Cinsel İsteksizlik Belirtileri Nelerdir?

Cinsel isteksizliğin birincil belirtisi kişide cinsel arzunun olmamasıdır. Cinsel isteksizlik erkeklere kıyasla kadınlarda daha çok görülen bir rahatsızlıktır. Hatta yaşadığımız toplumda toplam kadın nüfusunun yaklaşık olarak %43’ünün, erkek nüfusunun ise yaklaşık %24’ünün cinsel isteksizlik sorunu yaşadığı düşünülür. Cinsel isteksizlik neden olur diye araştırıldığında yaşın ilerlemesi, gebelik, yorgunluk, psikolojik bunalımlar, menopoz gibi durumlar da cinsel isteksizliğin oluşmasına neden olur.

Kadınlarda menopoz döneminde hemen hemen büyük bir kısmının cinsel isteğinin azaldığı bilinir. Erkeklerde de bu durum yaş ilerledikçe ortaya çıkar. Cinsel isteksizliğin diğer belirtileri ise Libidoda azalma, motive olamama, cinsel ilişkiden zevk almama gibi durumlar söz konusu olabilir. 

Cinsel İsteksizlik Sebepleri Nelerdir?

Cinsel isteksizlik, hem erkek hem de kadınlarda birçok sebebe bağlı olarak görülen bir sağlık sorunudur. Cinselliğe duyulan ihtiyaç, yaşın ilerlemesiyle azalma durumunda da olsa  bu durum, farklı sebeplerden her yaşta karşımıza çıkabilir. 

Cinsel isteksizlik neden olur sorusuna cevap olarak, cinsellikten utanma, psikolojik sorunlar, korku, stres, partnere duyulan öfke, ilişki sırasında ağrı veya acı hissetme cinsel uyumsuzluk, erkeklerde sertleşme sorunu, erken boşalma gibi sorunlar diyebiliriz. Psikolojik  ya da fizyolojik sebeplere bağlı olarak görülen cinsel isteksizlik, bazı durumlarda vefat, kaza, hastalık, terfi, iş değiştirme, yeni ortam gibi sosyal değişimlerden de kaynaklanabilir.

Cinsel İsteksizlikte Psikolojik Sorunlar

Cinsel isteksizlik  sebeplerinden biri en çok görülen psikolojik sebeplere bağlı olarak karşımıza çıkabilir. Genellikle cinsel isteksizlik sorunlarının neredeyse %89’unu psikolojik sorunlar neden olur. Bu olumsuz durum daha çok evlilik ile ilgili sorunlardan ortaya çıkar. Bunun yanında vajinismus ya da buna benzer hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bilinen psikolojik sorunların yanı sıra cinsel baskı, travma, depresyon gibi sorunlar da  genellikle cinsel isteksizliğe sebep olabilir. Özellikle depresyon geçiren bir bireyde cinsel istek tamamen yok olur.

Kişinin cinsel açıdan hiç bir isteği  bulunmaz. Bunun yanı sıra panik atak, anksiyete bozukluk sorunlarında da kişinin konsantrasyonu kaygılara neden olduğu için  istek duymaz. Ancak  psikolojik sorunları bir uzman yardımı ile iyileştirebileceğiniz gibi fizyolojik sorunları da eczane’den alınan güvenilir bir ilaçla da düzeltmek mümkündür. Kamagra jel gibi ürünler ilk akla gelen cinsel istek artırıcı ürünlerdir.

Cinsel İsteksizlik Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsel isteksizliğe neden olan psikolojik hastalıklar için çiftlerin bir psikiyatristten yardım alması gerekir. Tedaviye başlandığında bu soruna neden olan altta yatan sebep araştırılır. Ardından gerekirse uygun fiyatta önerilen cinsel ilaçlar kullanılır.  Bunun dışındaki basit sebepler için ise online satış sitelerinde bulunan geciktirici veya bayanlar için özel üretilen istek arttırıcı ilaçları bulmak mümkündür.

Bu rahatsızlık için üretilen birçok orijinal ilaç, damla ve sprey bulunmaktadır. Oldukça ekonomik olan cinsel istek artırıcı ilaç, damla, sprey fiyatları, her bütçeye uygun olarak üretilir. Bu durumda fizyolojik cinsel isteksizlik sorunları kolayca çözüme kavuşmuş olur.